miko napisał(a):...Wybór techniki jest kwestia gustu.
no chyba zartujesz.
mysql nie nadaje sie do zadnego powaznego zastosowania(glowne zastosowanie to portale internetowe), silnik ten nie spelnia nawet wymogow bezpieczenstwa i spojnosci relacyjnych baz danych. oczywiscie nie jest zly ale w przypadku gdy integralnosci danych jest priorytetem to nie moze byc stosowany.
firebird/interbase bardzo dobre silniki do powaznych zastosowan. interbase jest drogi a firebird darmowy tylko wtedy gdy udostepniamy kod aplikacji, w innym wypadku nalezy wykupic licencje(z mysql jest tak samo)
postgresql, zdecydowanie najlepszy w pelni darmowy silnik baz danych(licencja BSD). spelnia wszystkei wymogi bezpieczenstwa, jakosci i jest calkiem szybki. w pewnych kwestiach ustepuje firebird ale mysql nie ma w ogole startu.
niestety nie ma oficjalnego wsparcia technicznego, a pomoc mozna uzyskac jedynie na forach i grupach dyskusyjnych postgre. co za tym idzie powazne komercyjne aplikacje nie kozystaja z niego.
ms sql w wersji expres nadaje sie tylko dla developerow aby napisac aplikacje. do powaznych zastosowan ma zbyt duze ograniczenia a znowu dla mniejszych programow kto uzywa taki potezny silnik baz danych? pozatym cena, bo silnik sam w sobie spwaruje sie bardzo dobrze.
oracle i ibm to wiadomo...
samo polaczenie z bazami to kwestia bardzo istotna. uzyce bde z odbc to obecnie cofanie sie epoke wstecz.
to samo ADO, chyba ze dysponujemy platnymi providerami OLE DB(jedyny wyjatek to poalczenie z ms sql)
dbexpress, owszem jest szybkie bo laczy sie bezposrednio z baza za pomoca api ale mimo iz ten standard jest otwarty to sterowniki do wiekszosci taz sa platne.
z darmowych kontrolek ktore sprawuja sie naprawede dobrze i umozliwiaja dostep do wszystkich wymienionych baz plus inne to komponenty ZEOS
http://sourceforge.net/projects/zeoslibkomponenty te sa uzywane rowniez przez komercyjne aplikacje a z darmowych ta najbardziej mi znana to HeidiSQL.
jesli juz wiemy ze bedziemy przechowywac dziesiatki tysiecy rekordow czy nawet miliony i decyzja pada na bazy danych to wybor odpowiedniego silnika wcale nie jest prosty. dokladajac to iz niektore silniki maja mozliwosci charakterystyczne tylko dla siebie to juz w ogole.
osobiscie nie spotkalem jeszcze wdrozonej aplikacji ktora kozysta z takiego silnika bazy danych na potrzeby jedenj instancji prgoramu czyli instalujemy u klienta program i silnik a calosc sobie pracuje.
zawsze jest to jeden silnik i dziesiatki/setki aplikacji klienckich ktore wspolnie pracuja na tym silniku.
w innych wypadkach sa specjalnie przeznaczone do takich zastosowan silini baz danych jak sqlite.
oczywisice sa tez sytuacje gdy danych nie jest speclanie duzo ale sa bardzo wazne i musze byc wspoldzielone przez wielu kientow, wtedy rowniez rozwaza sie zastosowanie wiekszego silnika.